Tuesday, January 10, 2012

Hali Melalimiz


2011 yazı itibariyle yayın politikasını yenileyen Açılım Kitap üç yeni seri başlatmıştır.

''Basiret'' Basiretçi Ali Efendi'nin 23 Mayıs 1877 tarihli bir köşeyazısında ‘memleketimizde yüzlerce malayanikitap tercüme ve tabedildigi’nden teessüfle bahseder ve bu eserlerin ülkenin dertleriyleolan kopukluğundan yakınır. Basiret, Müslüman halkların sovyet sonrası dünyadaki tecrübelerine dair çok yönlü bir okuma faaliyetidir. İslam hukukundan demokrasi tartışmalarına ve organ nakline, Basiret oluşlara eşlik eden gerçeklik ve dillerin hem şimdisini hem tarihini sorgular.

''1:1 Atlas'' Borges'in insanın derisini kavlatan bir hikayesinde İspanya Kralı muhteşem bir dünya haritası ister, ama ihtişamında öyle ısrarcı olur ki sonunda haritacılar ölçeği 1:1'e dek indirgemek zorunda kalırlar ve eser gerçekten farksızlaşır, kimse haritayı bulamaz. Biz de haritacıların bu dehşetengiz işine özeniyoruz, yaşadığımız dünyayı var eden gerçeklikleri en somut haliyle tutan harfleri arıyoruz. Bu seride ekonomi politiğin güncel yorumlarından egemenlik kuramlarına ve psiko-sosyal dönüşümlere, insan-sonrasının yeni ufuklarına bağlanıyoruz.

''Devrim'' tarihe geçemeyenlerde, geçmeyen geçmişlerde ısrarcı bir seri 1807'de Bahiya adalarında Müslüman kölelerin isyanından, Güney Asya'da 200 yıldır süren cihad hareketlerinden Arap Baharı'na isyanın başkaldırmanın tarihleri şimdileri.

BLOG http://acilimkitap.blogspot.com/
TWITTER https://twitter.com/#!/acilimkitap
FRIENDFEED http://friendfeed.com/acilimkitap

No comments:

Post a Comment